GENEL BAŞKANIMIZ RESUL PARTİCİ’NİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

GENEL BAŞKANIMIZ RESUL PARTİCİ’NİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Kıymetli Öğretmenlerim,
Millet Mektepleri’nin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.Aslında bu kutsal mesleğin saygıdeğer mensuplarını hatırlamak için bir güne hapsetmek doğru değildir.Çünkü öğretmenler sadece belirli bir zamanın değil, dünün,bugünün ve yarının sahipleridir.
Öğretmenler, sorumluluğu büyük, bir o kadar da zorlu bir yolun yolcularıdır. Toplumun ilerlemesine, çağın gerektirdiği teknolojik yeniliğe, birlik ve beraberliğin sağlanmasına, hoşgörüye, merhametli olmaya ve insanlığın gerektirdiği tüm davranışların öğretilmesine azimle kararlılıkla gayret gösterirler.
Necip Fazıl Kısakürek vapurla Karaköy’e geçerken yanına biri yaklaşıp: “Üstat, Peygamberlere ne diye gerek duyuldu, biz kendimiz yolumuzu bulabilirdik.” diye sorunca Necip Fazıl, okuduğu kitaptan başını kaldırmadan: “Ne diye vapura bindin ki! Yüzerek karşıya geçseydin ya” demiş. Öğretmenler birer kılavuzdur; doğru yola yönlendiren kılavuz ise kolaylık ve mutluluk getirir.
Yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemez varlık, bilgisini dağıtıp etrafını aydınlatan mum, tahammülü olan idareci, muhtaç olduğumuz hekim, doğrunun rehberi, dünya kadar değerli bir sorumluluğa sahip insandır öğretmen.
Eğitim; geleceğin yurttaşlarının devlet eliyle bilimsel, demokratik, laik, herkese eşit, parasız ve nitelikli olarak verilmesi gereken bir hizmet olmalıdır. Bu hizmet değerlidir, ve bu hizmeti veren Öğretmen, yani Öğretmenlik Mesleği Elmas değerinde olmalıdır.
Baş döndürücü bir gelişimin çağında yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Öğretmen, hayatının her aşmasını planlamalı, yarını bir gün önceden zihnen yaşamalı, hayal edebilmelidir. Onun hayalleri olmazsa, öğrencilerin hayalleri desteklenmez. Elmas değerinde olan bu kutsal mesleğin mensupları zaten zor koşullarda mesleklerini icrâ etmektedirler. Şöyle ki:
1.Öğretmene şiddet artık rutin günlük olay haline geldiği için ‘’Öğretmene Şiddet Yasası’’ bir an önce çıkarılmalıdır.
2.Öğretmenlerin maddi sorunlarına tam bir çare olmasa da 3600 ek gösterge sözü bir an önce ivedilikle yerine getirilmeli ve sonrasında bu hak tüm kamu çalışanlarına verilecek şekilde genişletilmelidir.Çünkü öğretmenlik mesleğinin problemlerinin çözümünün geciktirilmesi demek bu ülkenin aydınlık yarınlarının geciktirilmesi demektir.
Sözlerime burada son verirken, Atatürk’ü ve görevi başında şehit olmuş öğretmenlerimizi minnetle anıyor, eğitime yıllarını vermiş öğretmenlerimize emeklerinden ve fedakarlıklarından dolayı teşekkür ediyor, bu kutsal mesleğe yeni adım atmış öğretmen arkadaşlara da başarılar diliyorum.
24 Kasım öğretmenler günümüz kutlu olsun.

Resul PARTİCİ
Engelsiz Eğitim-Sen
Genel Başkanı

Etiketler:

Bu yazıda yorumlar kapalı.