ENGELSİZ EĞİTİM-SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI

ENGELSİZ EĞİTİM-SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI


Eğitim camiamızın değerli üyeleri Şeyma BÜYÜKURVAY Kocaeli’de, Berkay
Ömer ÜNAL ise Edirne’de bindikleri toplu taşıma aracının şoförleri tarafından engellerinden dolayı sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmışlardır.
Bir ay önce Kocaeli’de Psikolojik Danışman olarak görev yapmaya başlayan Şeyma BÜYÜKURVAY arkadaşımız, durakta beklerken gelen 41 J 0222 plakalı otobüsün şoförü tarafından sözde yardım edilerek önce tecrite sonra da sözlü saldırıya maruz kalmıştır.
Büyükurvay, şoföre belirttiği AVM’ye gidip gitmediğini sormuş, önce olumsuz yanıt aldıktan sonra “bin bin, ben de oradan geçiyorum” cevabı üzerine otobüse binmiş, yarım saatlik yolculuk sonrasında ne kadar kaldığını sorunca da şoför ters taraftan bindiğini ve dönüşte oraya uğrayacağını, 20 dakikalık bir mesafe kaldığını söylemiştir.
Arkadaşımız şoföre, otobüse binmeden kendisine bilgi vermesi gerektiğini belirtmesi üzerine, şoförün “Sen gidemezdin, ben sana iyilik yapıyorum, seni bedava taşıyorum” gibi sözlü saldırılarına maruz kalmıştır. “Siz iyilik yapmıyorsunuz, işinizi yapıyorsunuz” deyince, şoför, arkadaşımızı zorla otobüsten indirmiş, yardım etmek isteyen başka bir yolcuya Büyükurvay ile ilgili olarak “Bırak ya! Mağduru oynuyor, yalan yapıyor.” şeklinde sözlü saldırılarına devam etmiştir. Söz konusu otobüs şoförüne karşı Şeyma BÜYÜKURVAY, suç duyurusunda bulunmuştur.
Edirne’de ise görme engelli öğretmen Berkay Ömer ÜNAL, engelli kartını göstermesine rağmen bindiği toplu taşıma aracının sürücüsü tarafından parasını ödemediği için darp edildi. Sürücü, Ünal’ın rapor alıp şikayetçi olması üzerine Edirne Belediyesine bağlı ETUS yönetimince işten çıkarılmıştır.
Birer gün arayla yaşanan olaylardan ötürü her iki arkadaşımıza geçmiş olsun temennisinde bulunuyoruz. Bu ayrımcı zihniyeti şiddetle kınıyor, arkadaşlarımızın haklı mücadelelerinde yanlarında yer alarak gereken desteği vereceğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Engelsiz Eğitim Çalışanları Sendikası

Etiketler:

Yorum Yaz