AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SERKAN BAYRAM’ DAN SENDİKAMIZA ZİYARET

AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SERKAN BAYRAM’ DAN SENDİKAMIZA ZİYARET

Ak Parti İstanbul Milletvekili Sn. Serkan Bayram, Sendikamıza Ziyaret Gerçekleştirdi.

            Yapılan ziyarette, Engelsiz Eğitim Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Resul Partici tarafından Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumları bünyesinde görev yapan engelli çalışanların sorunları dile getirildi.

Yönetici Kadrolarındaki Engelli Sayısı Arttırılmalıdır

             Engellilerin çalışma hayatında yapılan iyileştirme hareketlerinin görmezden gelinemeyeceğini ifade eden Genel Başkan Resul PARTİCİ , Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumlarında, yönetici kadrolarında engellilerin yer almadığını belirtti.

             Genel Başkan Resul PARTİCİ ‘’ Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında; Yardımcı Hizmetler, Genel İdari Hizmetleri, Teknik Hizmetler ve Eğitim Öğretim Hizmetleri sınıfı başta olmak üzere tüm hizmet sınıflarında yaklaşık 27.000 ( yirmi yedi bin ) engelli personel bulunmaktadır. Söz konusu kadrolarda yönetici konumunda yer alan engelli sayısı bir elin parmaklarının sayısını geçmeyecek kadar azdır. Günümüz Türkiye’sinde engelli bireyler, çalışma yaşamının her alanında olması gerekmektedir. Dolayısıyla yönetici kadrolarında görev yapan engelli sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar elzemdir ” dedi.

YHS Kadrosu Engellinin Beline Kamburdur

              Genel Başkan Resul Partici konuşmasının devamında, Milli Eğitim Bakanlığında ve Yüksek Öğretim Kurumlarında görev yapan Yardımcı Hizmetler Sınıfı kadrolarındaki engellilerin sorunlarına değinerek “ Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında Yardımcı Hizmetler Kadrosunda görev yapmakta olan yaklaşık 9.000 ( dokuz bin ) engelli bulunmaktadır. Engelli çalışanlar, engellerinden kaynaklı olarak Yardımcı Hizmetler Sınıfı kadrolarında sorunlarla karşılaşmaktadır. Örneğin; Kurum amiri tarafından hiç görmeyen birinden temizlik yapması istenmekte ya da kolları olmayan bir çalışandan çay servisi yapması talep edilmektedir. Bu durum idareciyle çalışanı karşı karşıya getirmekte ve engelli için dayanılması zor bir süreç oluşturmaktadır. Kuştan yüzmesini, balıktan uçmasını bekleyemeyiz. Yüksek Öğretim Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında Yardımcı Hizmetler kadrolarında görev yapan engellilerin Genel İdari Hizmetleri sınıfına sınavsız olarak atamaları yapılmalıdır. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans bitiren engelli çalışanların, eğitim aldıkları kadrolara sınavsız atamalarının yapılması sağlanmalıdır ‘’ ifadelerinde bulundu.

Engelli Araç ve Gereçlerine Devlet Tarafından Faizsiz Kredi Verilmelidir

            Başkan Resul Partici, yaşanılan sorunlar konusunda yaptığı konuşmasının devamında, engelli araç gereçlerinin çalışma yaşamındaki önemine vurguda bulunarak sözlerine şu şekilde devam etti “ Bilindiği gibi engelli araç ve gereçleri engelli için olmazsa olmazlar arasındadır. Görme engelli öğretmenlerimizin kabartma ekrana ihtiyaç duyması buna verilecek örneklerden sadece biridir. Destek ekipmanlarının gerekliliği ve engelli çalışanlarımızın teknolojiye gereksiniminin varlığından ötürü bu araç gereçlerin kolaylıkla temin edilebilmesi gerekmekte olup devlet bankaları tarafından engelli çalışanlarımıza faizsiz kredi verilmesi oldukça önem arz etmektedir” dedi.

Engelli Bakanlığı Kurulmalıdır Son olarak Genel Başkanımız Resul Partici ülke nüfusunun yarısını ilgilendiren engellilik sorununun ortadan kalkması için Engelliler Bakanlığının kurulmasının gerekliliğini belirten şu ifadelere yer verdi: “Nüfusumuzun % 12 ( yüzde on iki ) ‘ sini engelliler oluşturmaktadır. Bu rakam yaklaşık 10.000.000 ( on milyon ) insana denk gelmektedir. Bu rakam aileleriyle birlikte düşünüldüğünde 30.000.000 – 40.000.000 ( otuz milyon – kırk milyon ) insan; engelli bireylerin karşılaştıkları ulaşımda, sağlıkta, eğitimde, istihdamda ve yaşamın daha bir çok alanındaki sorunlardan olumsuz etkilenmektedir. Bu sorunların ortadan kalkması için Engelliler Bakanlığının kurulması gerekmektedir.” dedi.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz