30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 2. yıl dönümünde yaptığı konuşmada şöyle demiştir: “Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli erek seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile, bütün inancıyla, canını dişine takarak o yolda birlikte yürümesi ve er geç başarıya ulaşması gerekti. İşte baylar o erek bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenen başarı, işte burada kazanılan zaferdi.”
Atatürk, bu kurtuluş mücadelesine başlarken her şeyden önce Türk Milleti’nin inanç ve kararlılığına güveniyordu. Bütün dünyaya emsalsiz bir ders vermenin zamanı gelmişti.

26 Ağustos 1071’den itibaren günümüze kadar Anadolu’nun Türk, Türk’ün Anadolu olduğu bu topraklar nice kahramanlar yetiştirdi. Bu asil milletin asla esarete boyun eğmeyeceğini bütün dünyaya haykıran ve yaşamak için ölmek gerekir düşüncesiyle yola çıkarak kurtuluş mücadelesini 30 Ağustos’ta zaferle taclandıran başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğuruna şehit düşmüş tüm askerlerimize sonsuz minnettarız. Biliyoruz ki şehitler asla ölmez. Ey aziz şehitlerimiz! Sizler toprak altında bizler toprak üstünde yaşadığımız sürece bu vatan sonsuza kadar yaşayacaktır. 30 Ağustos zaferi ile kurulan ve Türk milletinin en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatanı ve milletiyle birlikte sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşaması yönündeki inanç, istek ve idealimizi bir kez daha ifade ederek Zafer Bayramı’nın 97. yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyor, Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz.

Etiketler:

Yorum Yaz